Mīlestība nemirst

Šīs nelielās grāmatiņas vēstījums ir neparasts: no vienas puses, stāsts par Marsela Vana bērnību providenciālā kārtā nokļuva tēva Marī Mišela rokās vairāk nekā trīsdesmit gadu pēc Marsela Vana nāves kādā labošanas nometnē Ziemeļvjetnamā; no otras puses, kopš pirmās publikācijas šī grāmata izdota vēl daudzkārt, tās ietekme plešas plašumā. Šī sastapšanās jo īpašu iespaidu atstāj gan uz jauniešiem, gan visu iespējamo vecumu un dzīves kārtas vīriešiem un sievietēm.

Svētā Terēze no Bērna Jēzus, kurai bija tik liela nozīme mazā Vana šīszemes dzīvē, šķiet, bija arī viņa priekšgājēja attiecībā uz pēcnāves ietekmi uz sirdīm un dvēselēm. Šī ietekme ir vēl jo pamanāmāka tāpēc, ka Vans, draiskulīgais bērns, pārdrošais bērns, Dieva pārņemtais bērns un arī ielu bērns, līdz pat savai iekšējai dzīvei vajātais bērns, tālajā Vjetnamā dzīvoja gluži citādos apstākļos nekā mūsējie.

Tomēr viņa noslēpumainā ienākšana mūsu dzīvē notiek būtiskā vēstures brīdī pasaulē, kuras gravitācijas centrs pārvietojas uz Āziju. Būdams uzmundrinātājs liecinieks, lielas cerības pārpilns, viņš satricina mūsu bailes un noslēgtību individuālismā. Kaut arī ievainots, viņš, gaismas bērns, atmasko mūsu sabiedrības drausmīgās novirzes. Kā ideoloģiju un arī liekulīgas attieksmes upuris viņš atklāj ļaunuma universālumu.

Taču jo īpaši viņš ir satriecošs Mīlestības liecinieks. Šajā ziņā Vans ir kļuvis par draugu daudziem. Mēs droši vien tikai sākam iepazīt vienu no mūsu laiku izcilākajiem mistiskajiem piedzīvojumiem.

T. Marī Mišels