Māsas Elijas svētsolījumu 50. jubileja – Baskāju karmelīti Latvijā

Māsas Elijas svētsolījumu 50. jubileja

Mīlestība, lūgšana un kalpošana

Šodien ir 3. novembris, un Karmela ģimenei Latvijā šī ir īpaša diena. Vienīgajā slēgtā (klauzūras) tipa klosterī tā priekšniece māte Marija Elija svin savu svētsolījumu 50. jubileju. Pasākums norisinājās Ikšķiles baskāju karmelīšu klosterī “Marija – Pestītāja Māte”, kur jau kopš 2018. gada 18. augusta māsas dzīvo slēgtu dzīvesveidu un piepilda savu aicinājuma galveno misiju – deg Kristum un Baznīcai ar savām nemitīgām lūgšanām.

Šo skaisto svētku notikumu nozīmīgāku padarīja arī tas, ka svinīgo Svēto Misi celebrēja bīskaps Andris Kravalis, kurš savā sprediķī uzrunāja māsas, viesus un Ikšķiles draudzes locekļus, kas bija sapulcējušies klostera baznīcā. Bīskaps atgādināja, ka visos laikos ir bijuši tādi cilvēki, kuri jūt sevī aicinājumu nošķirties no pūļa un meklēt Dievu, kā pats Jēzus to darīja, kad devās tuksnesī. Bīskaps savā sprediķī uzsvēra nepieciešamību atbildēt šim iekšējam dvēseles aicinājumam, raugoties uz šīs dienas Evaņģēliju, kur Jēzus uzrunā Zaheju un aicina viņu nokāpt no koka, viņu, kurš ir muitnieks, bagāts un liels priekšnieks, tieši viņu Jēzus gribēja satikt. Bīskaps sacīja, ka Zahejam ir bijusi liela drosme un liels garīgs spēks pārkāpt pāri iespējamam apsmieklam, ko lielais pūlis pret viņu varētu vērst, viņš grib satikt Jēzu un to arī realizē, uzkāpjot vīģes kokā. Zaheja vārds ir atvasināts no vārdiem – Dievs atceras, Dievs nevienu neaizmirst.

Arī māte Marija Elija no Jēzus nebaidījās no pūļa un atbildēja savam aicinājumam, 24 gadu vecumā iestājoties Esenes baskāju karmelīšu klosterī, kur jau 1969. gadā salika savus svētsolījumus, un pēc vairākiem gadiem, misionāres aicinājumu sajutusi, viņa devās dibināt Karmela klosteri Kijevā. Tur pavadījusi kādu laiku, viņa līdzīgā misijā darbojās arī Kazahstānā.

2001. gadā atgriežoties Esenē, māsa saņem aicinājumu no savas priekšnieces un jau 2002. gadā brauc uz Latviju, lai sāktu dibināt jaunu klosteri šeit. Satiktas jaunas latviešu meitenes, kuras jūt sevī degsmi šim lielajam solim, lai iestātos klosterī, un tad sākas arī jaunā klostera vietas izvēle. Dieva Apredzība ved uz Ikšķili, Latvijas Baznīcas šūpuli, kur arī, noritot klostera celtniecības darbiem, jau 2010. gadā sāk dzīvot un Baznīcas Sirdī kalpot pirmās māsas. Šobrīd māte Marija Elija ir priekšniece 5 latviešu māsām Ikšķiles klosterī.

Lūgsimies par māti Mariju Eliju no Jēzus un visām māsām, kā arī par aicinājumiem uz Dievam veltītu dzīvi.

Teksta autors: Elvijs Krevics
Foto: Silvija Veita

Saitēs apskatāmi video no svētku Svētās Mises un saviesīgās daļas:

https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/171722/dievkalpojums-ikskiles-baskaju-karmela-ordena-masu-klostera-baznica

https://www.youtube.com/watch?v=lup4pSZbsBc