Trīs balsti – Baskāju karmelīti Latvijā

Trīs balsti

Plašāk runāšu tikai par trim punktiem no mūsu Konstitūcijas, jo ir ārkārtīgi svarīgi, lai mēs saprotam, cik nozīmīgi ir tos ievērot, lai uzturētu gan iekšējo, gan ārējo mieru, ko Kungs mums tik ļoti ir licis pie sirds. Pirmkārt, ir svarīga mūsu savstarpējā mīlestība, otrkārt, atraisīšanās no visa radītā un, treškārt, patiesa pazemība, kas, lai gan to minu pēdējo, ir pati galvenā un sevī ietver visu pārējo. (Pilnības ceļš 4,4)

Sv. Terēze no Jēzus rakstīja šos vārdus savām 12 klostermāsām, jaunām meitenēm, kuras tikko iestājās klosterī, kuras gribēja dziļāk iepazīt klosterdzīvi. Minētās māsas lūdza sv. Terēzi, līdzīgi kā kādreiz apustuļi Jēzu: iemāci mums lūgties! Sv. Terēze atbildot rakstīja: Jūs man lūdzāt, lai runāju par lūgšanu, un šo to jau esmu pateikusi. Kā maksu par pateikto lūdzu, lai to ņemat vērā un bieži labprāt pārlasāt. Pirms sv. Terēze sāka runāt par lūgšanu, rakstīja par to, kas ir nepieciešams tām, kuras vēlās iet pa lūgšanas ceļu. Raksta par trim svarīgiem garīgās dzīves punktiem. Var teikt par trim garīgās dzīves balstiem. Par savstarpējo mīlestību, atraisīšanos no visa radītā un patieso pazemību. Vēlāk pievieno vēl vienu balstu – drosmi. Sv. Terēze šos punktus nosauc arī savādāk: par māsām, kuras nedrīkst izšķirt, par valdošiem tikumiem, visa radītā kungiem, pasaules valdniekiem, atbrīvotājiem no visām ļaunā gara saitēm un slazdiem. Šie trīs balsti nav mūsu garīgās dzīves mērķis, bet tie ir līdzekļi mērķa sasniegšanai.

Kaut gan sv. Terēze rakstīja šos vārdus savām kontemplatīvajām māsām, kuras dzīvoja klauzūras klosterī, domāju, ka tie attiecas arī uz katru, kurš vēlas uzsākt iekšējo lūgšanu un iet pa lūgšanas ceļu. Lūgšanu – šo lielo, skaisto, garīgo celtni, par kuru sv. Terēze raksta, ka tas nav nekas cits kā draudzīgas un paļāvīgas attiecības ar Dievu, par kuru mēs zinām, ka mūs mīl, ir jābūvē uz nopietniem pamatiem. Tāpēc padomāsim, kā izskatās mūsu savstarpēja mīlestība, atraisīšanās no visa radītā, kuru sv. Terēze saprot kā audzināšanu uz brīvību un patiesa pazemība, kuru sv. Terēze skaidro ka audzināšanu patiesībā. Kāpēc tie trīs balsti ir tik svarīgi un mums nepieciešami? Sv. Terēze atbild: jo ir ārkārtīgi svarīgi, lai mēs saprotam, cik nozīmīgi ir tos ievērot, lai uzturētu gan iekšējo, gan ārējo mieru. Ja mums trūkst gan iekšējā, gan ārējā miera, mēs varam ņemt rokās rožukroni, atvērt Bībeli, nomesties ceļos Vissvētākā Sakramenta priekša, bet vai mūsu sirds būs pie Tā, par kuru mēs zinām, ka mūs mīl? Vai varēsim kļūt par nenogurstošiem Jēzus lieciniekiem?

T. Jaroslavs Nedza OCD